LOGIN

 

 

ZADUSZKI 2014 / DZIADY

 

galeria zdjęć

 

 

 

 

 

 

Stanisław Żołądź / Tak to widzę

 

23 października w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych odbyło się otwarcie pierwszej w Polsce wystawy prac Stanisława Żołędzia. Wernisaż okazał się wzruszającym spotkaniem „po latach” Artysty z koleżankami i kolegami z klasy (której wychowawczynią była Pani Profesor Eleonora Krzemień / nauczycielka tkactwa, a wychowankami m.in. Teresa Szafrańska – artystka malarka, Maciej Preyer - artysta scenograf, Zbigniew Górowski – artysta konserwator zabytków, Andrzej Kalina – artysta malarz, grafik, Jan Kocoł – Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Kazimierz Twardowski - artysta malarz, Wiesława Stefańska – artysta konserwator zabytków) oraz szkoły. To spotkanie miało swój ciąg dalszy, ponieważ następnego dnia Stanisław Żołądź odwiedził swoją szkołę – Zespół Szkół Plastycznych (dawne Liceum Technik Plastycznych) w Tarnowie. Miejsce, które pomogło mu w podjęciu decyzji o byciu Artystą. Ogromną wartością tego spotkania był dialog pomiędzy nim a młodzieżą i pedagogami. To co mogło być czymś prozaicznym, zwykłym okazało się wyjątkowym, wzruszającym i bardzo merytorycznym.

Stanisław Żołądź urodził się w 1952 roku w Ilkowicach k. Tarnowa. W Tarnowie ukończył Liceum Technik Plastycznych, a następnie studiował na Wydziałach Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Od 1978 roku mieszka i pracuje twórczo w Szwecji. W swoich obrazach łączy dwa bardzo trudne zagadnienia. Pierwsze to niezwykle wymagająca technika akwareli, która potrzebuje skupienia, cierpliwości, ogromnego wyczucia koloru, ale także nieustającej pracy. Drugie zagadnienie odnosi się do tego co go inspiruje – natury. W poszukiwaniu tych najlepszych jego zdaniem pejzaży, wedut czy portretów, podróżuje do różnych, czasami egzotycznych miejsc np. Włochy, Gambia, Maroko, Indie czy Finlandia. Maluje bacznie obserwując, to co go otacza, zwraca uwagę na każdy zmieniający się szczegół. Jego malarstwo odznacza się dbałością o detal natury, o światło. Prace Artysty znajdują się w zbiorach prywatnych, muzealnych i galeriach w Szwecji, ale także w innych krajach Europy, Azji czy w Stanach Zjednoczonych. Wystawia regularnie od 1979 roku. Należy podkreślić jego ostatnie sukcesy - w 2014 roku Stanisław Żołądź otrzymał honorowe wyróżnienie na WWET (World Watermedia Exposition, Thailand) za wybitne osiągniecia w działalności artystycznej w Tajlandii, zaś w 2013 roku otrzymał nagrodę Excellence na Biennale Akwareli w Shenzhen w Chinach.

Katarzyna Górowska